Dažnai užduodami klausimai renkantis alkotesterį
Ar tiesa kad alkoholio kiekis iškvėptame ore yra toks pats kaip ir kraujyje?
Taip. Alkoholio kiekis iškvėptame ore ir kraujyje yra toks pats. Alkoholis, kuris buvo išgertas patenka į kraują . Kraujas keliaudamas pro plaučius perduoda informaciją apie jame esantį alkoholio kiekį į plaučiuose esančias alveoles. Iškvepiamas oras ir jame esančios alkoholio dalelės gali būti aptiktos ir išmatuotos alkotesteriu.
Santykis tarp alkoholio kiekio iškvėptame ore ir kraujyje yra 2100:1, nors ši formulė gali šiek tiek skirtis priklausomai nuo šalies, kurioje skaičiuojama.
Ar alkotesteris, pateikiantis rezultatą 0,001 promilės žingsniu reiškia, kad rezultatas pateikiamas jau su paklaida lyginant alkotesterį, rodantį su 0,01 promilės žingsniu?
Alkotesteriai gali pateikti rezultatą kas 0,1 promilės, 0,01 promilės ar 0,001 promilės, tačiau tai nereiškia, kad alkotesteris, gebantis pateikti rezultatą tūkstantųjų tikslumu (0,001) neturi paklaidos lyginant jį su alkotesteriu, pateikiančiu rezultatą šimtųjų tikslumu (0,01).
Pavyzdys:
Policijos naudojami elektrocheminiai alkotesteriai:
- Rezultato paklaida: + / - 5%
- Rezultato pateikimas tūkstantųjų tikslumu (0,001 promilės)
Kai alkotesterio ekrane matote testo rezultatą pvz. 0,800 promilės, o alkotesterio rezultato paklaida yra + / - 5% reiškia, kad alkoholio koncentracija iškvėptame ore gali būti nuo 0,760 promilės iki 0,840 promilės.
Turėtumėte žinoti, kad net ir patys tiksliausi elektrocheminį jutiklį turintys alkotesteriai, kuriuos naudoja policijoje, medicinoje ar kariuomenėje turi + / - 5% paklaidą nepriklausomai nuo to ar rezultatą pateikia 0,1 promilės ar 0,01 promilės ar 0,001 promilės žingsniu.
Puslaidininį jutiklį turintys alkotesteriai gamintojo nurodytą paklaidą paprastai išlaiko keletą testų.
Kiek ilgai turėčiau palaukti po alkoholio vartojimo prieš atlikdamas testą su alkotesteriu?
Rekomenduojama palaukti 20 – 40 minučių po paskutinio alkoholio vartojimo. Tiek laiko reikia, kad alkoholis patektų į kraują. Atliekant testą anksčiau nei 20 minučių po paskutinio alkoholio vartojimo dėl burnoje ar gerklėje esančių alkoholio dalelių, smarkiai iškreipsite puslaidininkio ar elektrocheminio alkotesterio rezultatą. Taip pat rizikuojate iškalibruoti puslaidininkį jutiklį turintį alkotesterį, tad gali būti reikalingas
Koks vidutinis alkotesterio tarnavimo laikas?
Elektrocheminių jutiklių gamybos technologija yra tobulinama dešimtmečius, kurių metu elektrocheminiai jutikliai tampa tikslesni, stabilesni ir ilgiau tarnauja. Policijos naudojami elektrocheminį jutiklį turintys alkotesteriai tarnauja vidutiniškai 5 metus, kurių metu atliekami tūkstančiai testų. Jiems reikalingas tik kalibravimas. Taigi, elektrocheminį jutiklį turintis alkotesteris laiku atliekant kalibravimą tarnaus jums ilgus metus.
Kaip galima sukalibruoti alkotesteri?
Kalibravimui atlikti reikalinga speciali įranga ir metodika. AlkoPRO.lt kalibruoja visų rūšių alkotesterius, o Lietuvoje registruotiems alkotesteriams atlieka metrologinę patikrą.
Ar galiu vairuoti kitą dieną po alkoholio vartojimo?
Į šį klausimą sunku atsakyti, nes tai priklauso nuo daugybės faktorių (lyties, svorio, išgerto alkoholio kiekio, suvalgyto maisto ir kt.), tad net jei jaučiatės blaivūs, galite viršyti leistiną alkoholio koncentraciją organizme. Vienintelis būdas įsitikinti, kad esate blaivus ir neviršinate leistinos alkoholio koncentracijos organizme yra pasitikrinti patikimu alkotesteriu.
Ar išgėrus arbatos, išsimaudžius vėsiame vandenyje ar išsivalius dantis sumažinsime alkoholio koncentraciją iškvėptame ore?
Neįmanoma sumažinti alkoholio koncentracijos iškvėptame ore išvardintais metodais. Alkoholio kiekis, kuri išskaido organizmas per valandą nesikeičia. Miegas taip pat nepagreitina alkoholio išskaidymo organizme dėl miego metu sulėtėjusio metabolizmo.